S čerty nejsou žerty: Jak si užít Mikuláše bez traumat?

Blížící se mikulášská nadílka může být zábava pro děti i pro dospělé. A nebo také trauma na celý život. Jak zajistit, abyste si ho vy, i vaše děti užili?

Když se zeptáte lidí, jestli se jako malí báli čerta, odpovědi se různí. Někdo si pátý prosinec užíval, jiný z něj měl strach i několik dní předem. Na co si dát pozor, aby čert, anděl a Mikuláš zůstali magickými postavami a ne předmětem nočních můr?

„Já se čertů bál hodně. Jednou jsem se před nimi schoval doma pod stůl. Čert běžel za mnou, natahoval se po mně a já se strachy počůral. Dospělí z toho měli srandu a smáli se mi. Ještě teď ve mně hrkne, když slyším chrastění řetězů.“ – Tomáš (36).

Důležité je znát svoje dítě. Možná to letos bude poprvé, co zažije Mikuláše. Odhadnout jeho citlivost můžete předem třeba podle toho, jak reaguje na napínavé scény v pohádkách. Nejste-li si jisti, zvolte postupné otužování – podívejte se na čerta, Mikuláše a anděla nejprve třeba jen z okna a mikulášskou besídku nechte na příští rok.

Děti se většinou rády bojí. Milují stezky odvahy a napínavé příběhy. Důležité ale je, aby měly zároveň stále pocit bezpečí a překonávaly spíš samy sebe a nezažívaly pocit, že jsou v reálném ohrožení.

„Měla jsem hrozný strach. Když k nám přišel Mikuláš s čertem a andělem, máma mě vždycky vystrčila dopředu a táta začal vyjmenovávat, jak jsem zlobila a ponoukal čerty, ať si mě odnesou. V tom stresu bylo strašně těžké říct básničku, nebo zazpívat. Moje děti se čertů nebojí. Celou dobu jsem u nich a ujišťuji je, že je nedám. Nikdy bych jim neřekla, že je odnese čert. Myslím, náš vztah to jen posiluje,“ říká Eva (32).

Důležité je, aby děti (hlavně ty nejmenší) měly podporu rodičů nebo pedagogů. Nevzdalujte se od nich a buďte tu pro ně, kdykoliv vás budou potřebovat. Je v pořádku odejít z besídky v polovině, nebo návštěvu Mikuláše zkrátit a rozloučit se s ním o něco dříve, když vidíte, že je toho na vaše dítě moc.

„Čerta jsem se nebála, ale z Mikuláše jsem měla respekt. Nijak nevyhrožoval, ale když mi podával balíček, jen tak mimochodem zmínil že doufá, že už nebudu nechávat boty rozházené po chodbě. Vrtalo mi hlavou, jak to může vědět. Ráda na to vzpomínám. Byl to takový příjemně tajemný pocit.“ – Anička (26)

Domov by měl být bezpečným místem. Z toho důvodu mnozí rodiče chodí s dětmi na besídku a domů už si Mikuláše nezvou. Pokud preferujte osobní návštěvu, nezapomeňte ctít bezpečí domova. Mikulášská partička by měla zůstat přede dveřmi, případně v chodbě. Do bytu je nepouštějte, ani pokud se jedná o převlečené známé, či příbuzné.

„Vždycky bylo nejprve slyšet řinčení řetězů a pak jim učitelka otevřela a pustila je do třídy. Věděla jsem, že to jsou převlečení deváťáci, ale stejně jsem se bála. Strašně křičeli, běhali, mlátili do lavic a mazali nám mour po tvářích. Vadil mi hlavně ten hluk a narušování osobního prostoru.“ – Lenka (28)

Čeká vaše dítě první Mikuláš ve škole či školce? Ptejte se učitelů, starších spolužáků či ostatních rodičů, jak besídka probíhá. Pokud máte pochyby, nechte dítě doma a užijte si hezký den.

Pokud se vám nechce účastnit se mikulášských akcí, ale přesto se nechcete této tradice úplně vzdát, udělejte si svojí vlastní! Máme pro vás pár tipů, jak na to.

 

Jak si užít Mikuláše bez Mikuláše?

  1. Mikuláš umí být neviditelný. Nadílku může doručit za okno nebo na balkón, aniž by ho kdokoliv spatřil. Zdá se vám to příliš jednoduché? Namalujte pro něj společně obrázek, určitě mu to udělá radost.
  2. Tajemná atmosféra se dá navodit i bez převleků a masek. Udělejte cestičku ze svíček, na jejímž konci bude nadílka. Možná bude potřeba dítě poprvé doprovodit, ale příští rok to třeba zvládne samo.
  3. Co dělat, pokud má dítě opravdu velký strach? Prostě mu prozraďte, že jsou to jen převlečení dospělí. Možná se ochudíte o kapičku toho kouzla, ale konečně si dokážete Mikuláše pořádně užít.

 

Etický kodex nadpřirozených bytostí

Pokud chodíte sami za čerta, Mikuláše a anděla, přečtěte si Etický kodex nadpřirozených bytostí. Jde o pár tipů, jak se vyvarovat maléru. Dobře poslouží i rodičům, kteří si letos budou mikulášskou partu objednávat. Na základě kodexu můžete jasně stanovit, co od těchto magických postav očekáváte.

 

  1. Dávejte si pozor na fyzický kontakt s dětmi. Některým dětem není příjemné, když jim čert maže uhlí po tváři, ani dobře míněné pohlazení od Mikuláše či anděla. Respektujte to.
  2. Cpaní dětí do pytle může být přes čáru nejen pro ně, ale může nepřiměřeně vyděsit i ostatní děti. Nedělejte to.
  3. Nikdo, ani čert, by neměl křičet.
  4. Nadílku by mělo dostat i to nejzlobivější dítě. Pytlík uhlí nestačí.
  5. Nenuťte dítě zpívat a říkat básničky. Ne každé to před vámi dokáže.
  6. Nehoňte děti. Když se dítě schová, nechoďte za ním ani s tím nejlepším úmyslem. Nechte to na smrtelnících.
  7. Nenechte se vmanipulovat do nepříjemné situace. I vy můžete nastavit svoje hranice. Odmítnout cpát děti do pytle, nebo jim brát dudlík, je v pořádku.
  8. Mikuláš, anděl ani čert by v žádném případě neměli být opilí, nebo pod vlivem návykových látek.
  9. Nezapomeňte že jde hlavně o zábavu. Není ale v pořádku bavit se na úkor dětí, protože o ty jde především!

Kateřina Š.

Autorka

Kateřina je klíčovou součástí našeho týmu, je to kreativní duše, která vám přináší nejenom zajímavé rozhovory a inspirativní nápady na tvoření s dětmi, ale také se pečlivě stará o grafickou podobu našich příspěvků. Můžete se těšit na její články a příspěvky, věříme, že vám přinesou spoustu radosti a inspirace."