Poprvé do školky: Jak zvládnout aklimatizaci na nové prostředí?

Poprvé do školky: Jak zvládnout adaptaci a aklimatizaci na nové prostředí?

Jít poprvé do školky je pro děti výrazným životním milníkem. Může být náročný nejen pro ně, ale i pro nás-rodiče. Jak to zvládnout tak, aby vše probíhalo co v největší pohodě? Pojďme si spolu zodpovědět nejčastější otázky:

Jak vybrat školku?

Děti nejčastěji navštěvují školku spádovou, ale není to povinností. Při výběru vzdělávacího zařízení, je totiž dobré zvážit mimo jiné i vzdálenost od domova. Doprovod do vzdálené školky, totiž může zabrat spoustu času. Za zvážení také stojí školky, které máte po cestě do práce. Vybírat můžete mezi školku soukromou nebo státní, lesní, jazykovou, Montessorri, Walfdorskou, či uměleckou. Rozhodujte se podle svých finančních možností, preferovaného způsobu výchovy, ale i podle zájmů dítěte. Ne vždy je jednoduché nějakou školku “ulovit”, zvláště pak v případě že nastupují silné ročníky, je míst nedostatek. Pokud na vaše dítě ve školce nezbyde místo, je nejlepší čas si domluvit chůvu. Ta se může hodit ale i třeba při odpoledním vyzvedávání dětí.

Příprava dítěte do školky

Ještě než dítě začne do školky chodit, je dobré si s ním o tom povídat, aby vědělo, co ho čeká. Můžete si třeba zkusit na školku hrát doma, nebo si její budovu prohlédnout při procházce. Některé školky umožňují návštěvní den, kdy si rodiče prohlédnou zázemí a atmosféru školky a popovídají si s učiteli, zatímco děti si vyzkouší, jak se budou cítit v kolektivu. Ve školce panuje jistá rutina. Pokud se podobnou povede nastavit již doma, aklimatizaci vašeho dítěte na nové prostředí to velmi usnadní.

Co by mělo dítě před nástupem do školky umět?

Každá školka má trochu jiné požadavky. Ty jsou v soukromých školkách často mírnější. Některé školky přijímají děti už od dvou let a nevadí jim když nosí pleny – zvládnou pomoci i při přechodu z plenek na nočník. Nezapomeňte se zeptat na požadavky vámi vybrané školky. Všeobecně se dá říct, že by dítě před nástupem do státní školky mělo umět samostatně jíst, pít, chodit na WC, umýt si ruce, smrkat a poznat své věci. Nemělo by nosit pleny. Výhodou je, pokud se umí bez pomoci svléknout a chodit po schodech. 

První dny ve školce

Jestliže je dítě nejisté, začněte s krátkými návštěvami školky. Intervaly postupně prodlužujte. Některé školky nabízejí adaptační program, který je uzpůsoben dětem, které jdou do školky poprvé. Dejte dítěti pocit jistoty a bezpečí. Ze začátku se může cítit nejistě a smutně. Není to nic neobvyklého. Dejte mu proto najevo, že tu jste pro něj. Snažte se udržet pozitivní přístup. Dítě vnímá vaše emoce a velmi často je zrcadlí.

Zvykání si na nové kamarády

Když jdete na dětské hřiště, podporujte mezi dětmi sdílení, spolupráci a klidné řešení konfliktů. Toto chování se ve školce bude hodit a jeho zvládnutí pomůže si rychleji zvyknout na nové prostředí. Podporujte dítě, aby se ve školce zapojovalo do společných aktivit a her. Komunikujte s učiteli, abyste věděli, jak se vašemu dítěti ve školce daří. Společně můžete hledat způsoby, jak mu aklimatizací usnadnit.

Dlouhotrvající adaptace ve školce

Adaptace může u každého dítěte trvat jinak dlouho. Někomu to trvá 3 dny, někomu i 3 měsíce. Aklimatizace ve školce a dětských kolektivech je proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Podporujícím přístupem a komunikací, můžete dítěti pomoct tuto změnu zvládnout a vytvořit si pevné základy pro budoucí sociální a emocionální vývoj. Povídejte si o zážitcích ze školky, podporujte ho, naslouchejte. Chvalte dítě za jeho úspěchy a pokroky. To mu dodá motivaci a sebevědomí.

A pokud máte pocit, že to ve školce i přesto nefunguje, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám poskytneme chůvu, která dítě pomůže připravit na nástup třeba v příštím roce. Nezapomeňte nás také sledovat na Instagramu a Facebooku.

Zdroje: