Oslavy konce roku: Dětem může hrozit riziko smyslového přetížení

O tom, že ohňostroje nedělají dobře psům a jiným zvířatům, již bylo napsáno mnoho. Že ale děsí i některé děti a dospělé, to už ne každý ví. Náhlé rány a záblesky vadí zejména těm z nás, kteří mají citlivější nervovou soustavou, což často bývají lidé na autistickém spektru, nebo osoby s poruchou pozornosti.

Smyslové přetížení u dětí: Když ohňostroje způsobují více než jen strach

Batolata, mívají často z ohňostrojů strach, mísící se s údivem. Když jsou ale v blízkosti někoho, komu věří a kdo vyjadřuje nadšení, nejistota rázem mizí. Stačí pár dobře divadelně ztvárněných „waaaau!“, jakmile se po obloze rozprskne barevná růžice a dítě se brzy uvolní a začne si ohňostroj užívat.

U některých dětí byste ale mohli mít všechen herecký talent světa a vaše procítěné „waaaaau!“, by jejich strach nezmírnilo. Smyslové přetížení se může týkat nejen sluchových vjemů, ale i těch zrakových, čichových, hmatových a dokonce i chuťových. A právě ohňostroje výrazně zatěžují hned tři ze smyslů – sluch, zrak a čich. Stav smyslového přetížení je mnohdy ostatními lidmi bagatelizován. Jedná se ale o extrémně nepříjemný zážitek.

„Když slyším náhlou, hlasitou a prudkou ránu (nemusí jít o pyrotechniku),
tak se mi v hlavě spustí šílený zmatek a strach, který trvá asi půl minuty.
Mám pocit, že mi exploduje hlava, bolí to.
A teď si představte, že to kolem vás bouchá pořád…“
, (Anežka, 18 let).

Děti s citlivějším nervovým systémem, mohou na náhlý hluk reagovat pláčem, schováváním se, panickým záchvatem, úzkostí, strachem, zacpáváním si uší, nadávkami, rozbíjením věcí, nebo dokonce sebepoškozováním.

Co může dítěti pomoct, pokud se ho riziko smyslového přetížení týká?

  • Přebijte nepříjemný hluk příjemným zvukem, odveďte pozornost – pusťte si pohádku v televizi s trochu hlasitějším zvukem, než obvykle. Nabídněte dítěti sluchátka s oblíbenou hudbou.
  • Zkuste vykouzlit ticho – použijte špunty do uší, protihluková sluchátka nebo obojí.
  • Omezte záblesky – pečlivě zatemněte okna. Před spaním použijte masku na oči.
  • Vyvětrejte včas – kvůli hluku i zápachu pyrotechniky je dobré pořádně vyvětrat ještě před tím, než začne ten největší mumraj.
  • Vytvořte bezpečné místo – bezpečný „pelíšek“, bunkr, nebo stan v rohu dětského pokoje, může být ideálním místem, kde se rozbouřené smysly můžou na chvilku odpočinout. Klidné, známé místo, které je možné mít v jednu chvíli celé pod kontrolou, léčí. Stejně tak jako samota.
  • Plánujte společně, ptejte se – jestliže je dítě starší, zkuste vymyslet strategii zvládání ohňostroje společně. Možná že pomůže něco, co ho za běžných okolností baví a umí pohltit. Má v jiné dny pevně stanovenou dobu, kterou může strávit na počítači, protože se od něj jinak nemůže odtrhnout? Možná je čas na udělení výjimky. I „pařit“ celý Silvestr hry, je způsob, jak celou situaci zvládnout.
  • Nezocelujte – vyrazit do ulic, rovnou do toho největšího hluku a zápachu? Tak to v žádném případě! Člověk s citlivějšími smysly, je zocelován téměř každý den, netřeba mu ještě zatápět pod kotlem. Pokud chcete vyzkoušet postupné „otužování“, buďte extrémně opatrní a vnímaví k potřebám dítěte. Do ničeho ho netlačte a nepřemlouvejte ho. Minuta dívání se z okna na ohňostroj se sluchátky na uších, se zdá být pro jednoho skvělým úspěchem a pro jiného nedosažitelnou metou. Respektujte to.
  • Prášky na spaní – v některých případech je strach dítěte tak neúnosný, že není jiného východiska, než jsou léky s uklidňujícím efektem. Ty by však měl vždy předepsat lékař!

To, že se vaše dítě bojí náhlých zvuků, ještě neznamená, že jde o autismus. A naopak – to, že je na autistickém spektru, nemusí nutně znamenat, že mu budou vadit ohňostroje, nebo že mu výše zmíněné rady pomohou. Ať už autista, nebo ne – každý jsme originál. A proto je ze všeho nejdůležitější komunikovat, pokud je to alespoň trochu možné.

Zákaz zábavní pyrotechniky: Rovnováha mezi tradicí a ohledem na citlivé skupiny

V současné době mnohá města uvažují o zákazu zábavní pyrotechniky, kterou i mnoho autistů a jejich rodičů považuje za větší problém, než profesionální ohňostroje. Ty totiž trvají jen pár minut a dá se na ně proto lépe připravit. Házení petard pod nohy po celý rok, se zvýšenou intenzitou od Mikuláše a s kadencí kulometu od silvestrovského oběda, je mnohem problematičtější. Ve hře jsou i „tiché“ ohňostroje, které jsou méně hlučné, než ty běžné. A konečně pak i světelné show, které se bez nečekaných ran a jedovatého zápachu obejdou úplně.