S čerty nejsou žerty: Jak si užít Mikuláše bez traumat?

Mikuláš bez traumat

Blížící se Mikuláš může být zábava pro děti i pro dospělé. A nebo také trauma na celý život. Jak zajistit, abyste si ho vy, i vaše děti užili?

Když se zeptáte lidí, jestli se jako malí báli čerta, odpovědi se různí. Někdo si pátý prosinec užíval, jiný z něj měl strach i několik dní předem. Na co si dát pozor, aby čert, anděl a Mikuláš zůstali magickými postavami a ne předmětem nočních můr?

„Já se čertů bál hodně. Jednou jsem se před nimi schoval doma pod stůl. Čert běžel za mnou, natahoval se po mně a já se strachy počůral. Dospělí z toho měli srandu a smáli se mi. Ještě teď ve mně hrkne, když slyším chrastění řetězů.“ – Tomáš (36).

Důležité je znát svoje dítě

Možná to letos bude poprvé, co zažije Mikuláše. Odhadnout jeho citlivost můžete předem třeba podle toho, jak reaguje na napínavé scény v pohádkách. Nejste-li si jisti, zvolte postupné otužování – podívejte se na čerta, Mikuláše a anděla nejprve třeba jen z okna a mikulášskou besídku nechte na příští rok.

Děti se většinou rády bojí. Milují stezky odvahy a napínavé příběhy. Důležité ale je, aby měly zároveň stále pocit bezpečí a překonávaly spíš samy sebe a nezažívaly pocit, že jsou v reálném ohrožení.

„Měla jsem hrozný strach. Když k nám přišel Mikuláš s čertem a andělem, máma mě vždycky vystrčila dopředu a táta začal vyjmenovávat, jak jsem zlobila a ponoukal čerty, ať si mě odnesou. V tom stresu bylo strašně těžké říct básničku, nebo zazpívat. Moje děti se čertů nebojí. Celou dobu jsem u nich a ujišťuji je, že je nedám. Nikdy bych jim neřekla, že je odnese čert. Myslím, náš vztah to jen posiluje,“ říká Eva (32).

Důležité je, aby děti (hlavně ty nejmenší) měly podporu rodičů nebo pedagogů. Nevzdalujte se od nich a buďte tu pro ně, kdykoliv vás budou potřebovat. Je v pořádku odejít z besídky v polovině, nebo návštěvu Mikuláše zkrátit a rozloučit se s ním o něco dříve, když vidíte, že je toho na vaše dítě moc.

„Čerta jsem se nebála, ale z Mikuláše jsem měla respekt. Nijak nevyhrožoval, ale když mi podával balíček, jen tak mimochodem zmínil že doufá, že už nebudu nechávat boty rozházené po chodbě. Vrtalo mi hlavou, jak to může vědět. Ráda na to vzpomínám. Byl to takový příjemně tajemný pocit.“ – Anička (26)

Domov by měl být bezpečným místem

Z toho důvodu mnozí rodiče chodí s dětmi na besídku a domů už si Mikuláše nezvou. Pokud preferujte osobní návštěvu, nezapomeňte ctít bezpečí domova. Mikulášská partička by měla zůstat přede dveřmi, případně v chodbě. Do bytu je nepouštějte, ani pokud se jedná o převlečené známé, či příbuzné.

„Vždycky bylo nejprve slyšet řinčení řetězů a pak jim učitelka otevřela a pustila je do třídy. Věděla jsem, že to jsou převlečení deváťáci, ale stejně jsem se bála. Strašně křičeli, běhali, mlátili do lavic a mazali nám mour po tvářích. Vadil mi hlavně ten hluk a narušování osobního prostoru.“ – Lenka (28)

Čeká vaše dítě první Mikuláš ve škole či školce? Ptejte se učitelů, starších spolužáků či ostatních rodičů, jak besídka probíhá. Pokud máte pochyby, nechte dítě doma a užijte si hezký den.

Pokud se vám nechce účastnit se mikulášských akcí, ale přesto se nechcete této tradice úplně vzdát, udělejte si svojí vlastní! Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Jak si užít Mikuláše bez Mikuláše?

  1. Mikuláš umí být neviditelný. Nadílku může doručit za okno nebo na balkón, aniž by ho kdokoliv spatřil. Zdá se vám to příliš jednoduché? Namalujte pro něj společně obrázek, určitě mu to udělá radost.
  2. Tajemná atmosféra se dá navodit i bez převleků a masek. Udělejte cestičku ze svíček, na jejímž konci bude nadílka. Možná bude potřeba dítě poprvé doprovodit, ale příští rok to třeba zvládne samo.
  3. Co dělat, pokud má dítě opravdu velký strach? Prostě mu prozraďte, že jsou to jen převlečení dospělí. Možná se ochudíte o kapičku toho kouzla, ale konečně si dokážete Mikuláše pořádně užít.

Pravidla chování Čerta a Mikuláše

Pokud letos plánujete pozvat Mikuláše, anděla a čerta, nebo se sami chystáte na tuto roli, máme pro vás několik přátelských doporučení, jak si užít tradici bez nepříjemností. Tyto rady jsou užitečné pro všechny – rodiče, kteří si skupinku objednávají, i pro samotné představitele těchto postav.

Díky těmto pravidlům si můžete dopředu ujasnit, co od návštěvy očekáváte, a zajistit, aby vše proběhlo v klidu a s ohledem na děti.

 

  1. Respektujte osobní prostor dětí: Dávejte si pozor na fyzický kontakt s dětmi. Některým dětem není příjemné, když jim čert maluje uhlím po tváři, ani dobře míněné pohlazení od Mikuláše či anděla.
  2. Žádné strkání do pytle: Tato tradice může některé děti opravdu vyděsit, a navíc negativně ovlivnit i ostatní přihlížející. Držte se hranic, které budou dětem i rodičům příjemné.
  3. Nevystrašujte křikem: Ani čert by neměl zvedat hlas. Klidná a přátelská atmosféra je vždy lepší než zbytečné strašení.
  4. Nadílka patří všem dětem: I největší „nezbeda“ by měl dostat něco hezkého. Pouhý pytlík uhlí nestačí.
  5. Nenutit děti k recitování nebo zpěvu: Některé děti mohou být příliš nervózní na to, aby předvedly básničku či písničku. Není nutné je do toho tlačit.
  6. Nehrajte si na honěnou: Pokud se dítě schová, nenechte nikoho cizího za ním chodit ani ve snaze ho uklidnit. Tento úkol patří rodičům.
  7. Nastavte si vlastní hranice: Čerti, pokud něco nechcete dělat (například strkat dítě do pytle nebo mu brát dudlík), je zcela v pořádku to odmítnout. I vy máte právo říct „ne“.
  8. Žádný alkohol ani jiné návykové látky: Mikuláš, anděl i čert by měli být vzorem. Opilost nebo jiný nevhodný stav sem rozhodně nepatří.
  9. Nezapomeňte, že jde hlavně o děti: Mikulášská tradice má být zábava pro všechny, především však pro děti. Nesmí se ale dít na jejich úkor. Respektujte jejich pocity a potřeby.

Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své zážitky z Mikulášské nadílky, a to třeba na našich sociálních sítích Instagramu a Facebooku. Pro více zajímavých článků navštivte náš blog. Hezkého Mikuláše!

Mary Poppins Agency

Autorka

Tento článek je výsledkem pečlivé práce několika kolegyň z Mary Poppins Agency, které spojily své síly a každá přispěla k jeho vytvoření. Doufáme, že se vám článek zalíbí a budeme vděčné za jakoukoli zpětnou vazbu, kterou nám poskytnete.